Glastonbury Glastonbury Festival Latest Music

Dates of the whole festival, stage performances, main characters and other acts

Dates of the whole festival, stage performances, main characters and other acts

Contents

After a one-year break, the development of the Glastonbury Pageant 2019 has been characterized by typical confusing hypothesis

Stormzy has been rotated in a pyramid part on Friday night time in Glastonbury 2019 (PA Wire)

Glastonbury is one of the highlights of the cultural calendar.

Returning after 2019 after a one-year break, this yr's occasion is characterized by the ordinary intense hypothesis round these acts and the determined flag announcement.

Kylie Minogue makes long-awaited Glastonbury debut in the pyramid part on Sunday afternoon (Getty Pictures)

Prepare for the 2019 pageant season

• 13 greatest ladies's greetings in Glastonbury 2019
• 10 greatest tents for festivals from € 25
• Greatest Summer time Festivals in the UK and Europe

Potter who succeeded in securing a seat at Worthy Farm can now begin a careful design of the pageant when the fu

Glastonbury runs Wednesday, June 26 – Sunday, June 30, with a complete of 2,800 performances in 79 levels .

The entire, Mammoth record may be discovered on the pageant website, however those that pay attention to the names of the racks are all the works that appear in the 9 largest places of Stormzysty and Kylie Minog in Billy Bragg

Pyramid Stage

Friday

  • Stormzy 22 : 15 – 23:45
  • George Ezra 20:15 – 21:15
  • Ms. Lauryn Hill 18:00 – 19:15
  • Bastille 16:15 – 17:15
  • Sheryl Crow 14:30 – 15:30
  • Tom Odell 13:15 – 14:00
  • Bjorn Once more 11 : 45 – 12:45

Saturday

  • Killers 21:45 – 23:45
  • Liam Gallagher 19:15 – 20:30
  • Janet Jackson 17:45 – 18:35
  • Hozier 16 : 00 – 17:00
  • Anne-Marie 14:40 – 15:30
  • Carrie Underwood 13:15 – 14:15
  • Advertisers 11:45 – 12:45

Sunday [19659014] Remedy 21:30 – 23:30
  • Vampire Weekend 19:30 – 20:30
  • Miley Cyrus 17:45 – 18:45
  • Kylie 15:45 – 17:00
  • Years & Years 13: 45 – 14:45
  • Mavis Staples 12:15 – 13:05
  • Choir of the Methodist Church of Langa 11:00 – 11:45
  • Remedy title in the pyramid part on Sunday night time (Getty Photographs)

    Other Step [19659013] Friday

    • Tame Impala 22:15 – 23:45
    • Two-door Cinema Club 20:15 – 21:15
    • Snow Patrol 18:30 – 19:30
    • Luminee rs 17:00 – 18 : 00 [19659015] Mac Demarco 15:30 – 16:30
    • The Wombats 14:00 – 15:00
    • Mø 12:30 – 13:30
    • Vaccines 11:00 – 12:00

    Saturday [19659014] Chemical Brothers 22:15 – 23:45
  • Courteeners 20:45 – 21:30
  • Sigrid 19:00 – 20:00
  • Johnny Mar 17: 30 – 18:30
  • Lewis Capaldi 16:00 – 17:00
  • Maggie Rogers 14:30 – 15:30
  • Unbelievable Negrito 13:00 – 14:00
  • Cat Empire 11:30 – 12:30
  • Sunday

    • ] Christine and the queens 22:00 – 23:15
    • Dave 20:15 – 21:15
    • Billie Eilish 18:45 – 19:45
    • Loyle Carner 17:15 – 18:15
    • That's it me to Horizon 15:45 – 16:45
    • Babymetal 14:35 – 15:15
    • Slaves 13:00 – 14:00
    • Circa Waves 11: 50 – 12:30
    • Sk Shlomo 11: 00 – 11:25

    Christine and Queens present the second part on Sunday night time (AFP / Getty Pictures)

    West Holts Stage

    Friday

    • ] Jon Hopkins 22:15 – 23:40 [1 9659015] Jorja Smith 20:30 – 21:30
    • State of Maribou 19:00 – 20:00
    • Comet arrives at 17:30 – 18:30
    • Bcuc 16:00 – 17:00
    • Swindle 14:30 – 15:30
    • Temple of Acid Mothers 13:00 – 14:00
    • Mauskovic Dance Band 11:30 – 12:30

    Saturday [19659014] Wu-Tang Clan 22:15 – 23: 45
  • Jungle 20:30 – 21:30
  • Neneh Cherry 19:00 – 20:00
  • Lizzo 17:30 – 18:30
  • Slowthai 16:15 – 17:00
  • Ezra Collective 14:45 – 15:45
  • Grupo Magnetico 13:15 – 14:15
  • Turbans 11:30 – 12:30
  • Sunday [19659014] Janelle Monáe 21:45 – 23:15
  • Kamasi Washington 20:00 – 21:00
  • Roy Ayers 18:30 – 19:30
  • Fatoumata Diawara 17:00 – 18:00
  • On The Package 15:30 – 16:30
  • Jeff Goldblum & Mildred Snitzer Orchestra 14:00 – 15:00
  • Hollie Prepare dinner 12:30 – 13:30
  • Kokokoko 11:00 – 12:00
  • Heads of Janelle Monae's West Holts Sunday (AFP /Getty Photographs)

    John Peel Stage

    Friday

    • Interpol 22:30 – 23:45
    • Pale Waves 21:00 – 22:00
    • Aurora 19:30 – 20:30
    • Rosaly 18:00 – 19:00
    • Pond 16:30 – 17:30
    • Sam Fender 15:15 – 16:00
    • Goat Woman 14:00 – 14:45
    • Mahalia 12:45 – 13:30
    • Pip Blom 11:30 – 12:15

    Saturday

    • Tba 22:30 – 23:45
    • Bugzy Malone 21:00 – 22:00
    • Sharon Van Etten 19 : 30 – 20:30
    • Alin 18:00 – 19:00
    • Freya Ridings 16:30 – 17:30
    • Shura 15:15 – 16:00
    • Gerry Cinnamon 14:00 – 14 : 45
    • He Drew The Gun 12:45 – 13:30
    • Swimsuits 11:30 – 12:15

    Sunday

    • Streets 21:30 – 22:45
    • Pleasant fires 20:00 – 21:00
    • Stefflon Don 18:30 – 19:30
    • Tom Walker 17:00 – 18:00
    • Dermot Kennedy 15:30 – 16: 30
    • Octavian 14:00 – 15: 00
    • A lma 12:30 – 13:30
    • Eyre Llew 11:15 – 12: zero 0

    Streets title in John Peel Sunday evening (Getty Pictures)

    The Park Stage

    Friday

    Friday

    • Cat Energy 23:00 – 00:15
    • Michael Kiwanuka 21: 15 – 22:15
    • Idles 19:45 – 20:45
    • Soak 18:15 – 19:15
    • King Princess 16: 45 – 17:45
    • Lukas Nelson & Promise of Actuality 15:15 – 16:15
    • Georgia 14:00 – 14:45
    • Steam Down 12:45 – 13:30
    • Lankum 11:30 – 12:10

    Saturday

    • Scorching Chip 23:00 – 00:15
    • Kate Tempest 21:15 – 22:15
    • Kurt Vile & The Violator 19:45 – 20:45 [19659015] Tba 18:15 – 19:15
    • The Kitty Boys 16:45 – 17:45
    • Love Limitless Synchro 15:15 – 16:15
    • Mattiel 14:00 – 14:45 [19659015] Ama Lou 12:45 – 13:30
    • Tba 11:30 – 12: 10

    Sunday

    • Rex Orange County 21:15 – 22:30
    • Little Simz 19:45 – 20:45
    • Good, Dangerous and Queen 18:15 – 19:15
    • Fats White Family 16:30 – 17:30
    • Palace 15:00 – 16:00
    • Espresso 14:00 – 14:30
    • Jessie Buckley 12: 45 – 13:30
    • Black Peaches 11:30 – 12:15

    Cat Energy publication on Friday night time tells about Park Stage [Getty Images]

    Acoustic Stage

    Friday

    • Nick Lowe's Quality Rock & Roll Revue starring Los Straitjackets 21: 30 – 22:45
    • The Mavericks 20:00 – 21:00
    • Eric Bibb 18:30 – 19:30
    • Gabrielle Aplin 17:25 – 18:10 [19659015] Michael Eavis… ..Enlargement All 16:25 – 17:20
    • Julie Felix 15:25 – 16:15
    • Lucy Rose 14:30 – 15:10
    • Grace Petrie 13:40 – 14: 20
    • Rob Green 12 : 55 – 13:25
    • Ryan Mcmullan 12:00 – 12:40

    Saturday

    • Hawkwind 21:40 – 23:00
    • Keane 20:15 – 21: 15
    • Marti Pellow Wet Moist Wet Moist 18:45 – 19:45
    • John Illsley Dire Straits Life and Occasions "Music Afternoon & Memories" 17:30 – 18:30 [1 9659015] Good Blues 16:30 – 17:20
    • Fun Lovin Criminals Writers with Mark Billingham, Chris Brookmere, Doug Johnstone, Val Mcdermid, Stuart Neville & Luca Vest 15:25 – 16:15
    • Rodney Branigan 14: 30 – 15:10
    • Tom Speight 13:35 – 14:15
    • Catherine Mcgrath 12:50 – 13:20
    • Tommy Stewart's Greatest Demo of Sunday 12:00 – 12:40

    Sunday [19659014] Rickie Lee Jones 21:30 – 22:45
  • Albert Hammond 20:00 – 21:00
  • Madeleine Peyroux 18:40 – 19: 19 40
  • Bootleg Beatles 17:20 – 18:20
  • ] Keb 16:25 – 17:05
  • Dervish 15:25 – 16:05
  • Hackney Colliery Band 14:30 – 15: 10
  • JS Ondara 13:35 – 14:15
  • Amy Montgomery 12:45 – 13:20
  • Marie White And so forth Winner 12:00 – 12:30
  • Keane is Saturday at Acoustic Stage Mode (Getty Pictures)

    Avalon

    ] Friday

    • Frank Turner & The Sleeping Souls 23:05 – 00:20
    • Magic Numbers 21:35 – 22:35
    • Morcheeba 20:05 – 21:05 [19659015] Steeleye Span 18:35 – 19:35
    • Babe 17:05 – 18:05
    • Elephant Periods 15: 40 – 16:35
    • Dense The Henge 14:15 – 15:10 [19659015] Hobo Jones & The Junkyard Canine 13:00 – 13:55

    Saturday

    • Cat Empire 23:00 – 00:15
    • Ibibio Sound Machine 21:30 – 22:30
    • James Morrison 20:00 – 21:00
    • The Shires 18:30 – 19:30
    • Jade Fowl 17:00 – 18:00 [19659015] Lifeless South 15:30 – 16:30
    • Beans Toast 14:00 – 15:00
    • Minimize Capers 12:45 – 13:40
    • Burning Hell 11:30 – 12:20

    Sunday

    • Reef 22:50 – 23:50 [19659015] Leather and drugs for the individuals 21:20 – 22:20
    • Bananarama 19:50 – 20:50
    • Blue airplane 18:20 – 19:20 [19659015] Skinny Lister 16:50 – 17 50
    • Lucy Spraggan 15:20 – 16:20
    • Yola 13:55 – 14:55
    • Val-Doonican beams-boys 12:35 – 13:30 [19659015] YamäYa 11: three 0 – 12:15

    James Morrison on Avalon on Saturday Night time (PA Wire)

    Glade

    Thursday

    • Bushwacka! 01:35 – 02:50
    • John Digweed 23:40 – 01:35
    • Hernan Cattaneo B2b Nick Warren 21:40 – 23:40
    • George Fitzgerald 20:35 – 21:35
    • Spikey 19:20 – 20:30
    • Youth & Gaudi 18:00 – 19:15

    Friday

    • Dj Spikey B2b Tony Andrews 01:40 – 02:50
    • Late Nite Tuff Guy 01:40
    • Fatboy Slim 22:25 – 00:25
    • Solardo 21:05 – 22:20
    • Dub Pistols 20:00 – 21:00
    • Dancefloor Outlaws 19:20 – 19:50
    • The North Base 18:00 – 19:15
    • The Curtain 16:50 – 17:55
    • Dr Meaker 15:35 – 16:20
    • Darkmat 14:20 – 15:05
    • Soiled Freud 13:05 – 13:50
    • Six Seven 12:00 – 13:00
    • Das Brass Walkabout 11:30 – 12:00

    Saturday

    • Darren Emerson 01:40 – 02:50 [19659015] Faithless Dj Set 00:25 – 01:40
    • Idris Elba 22:55 – 00:25
    • Seth Troxler 21:05 – 22:50
    • Sg Lewis 20:00 – 21:00 [19659015] ] Fedz 18:30 – 19:30
    • Auto l Cox 1 4:15 – 18:00
    • Tony Andrews 13:10 – 14:10
    • Egg 12:00 – 13:05
    • Das Brass Walkabout 11:30 – 12:00

    Sunday

    • Eat Static 00:00 – 01:30
    • Squarepusher (Vic Acid Dj Set) 22:30 – 23:55
    • Big Swan 21:25 – 22:25
    • Josef O'Hrn + Liberation 20:20 – 21 : 20
    • Grouch in Dub 18:50 – 19:50
    • Don Letts 17:20 – 18:20
    • Khalab Feat Tenesha The Wordsmith 16:30 – 17:20
    • Onthecorner Sound System 15: 35 – 16:30
    • Cuban brothers 14:35 – 15:35
    • Cassetteboy Vs Dj Garbage 13:50 – 14:35
    • Davos 13:00 – 13:45 [19659263] Idris Elba in Netflixin Flip Up Charlie, DJs on Saturday Night time (Netflix / PA Wire)

      Left Subject

      Friday

      • Billy Bragg 21:00 – 22:00
      • Dream Wife 19:30 – 20:30 [19659015] Life 18:00 – 19:00
      • Declan Welsh and Decadent West 17:00 – 17:30
      • Radical Round Up: Billy Bragg, Emi ly Barker, Stella D lucky, Connie Constance 15:00 – 16:30
      • Discussions: Queer Liberation – How far have we come from Alexander Leon, Asifan Lahore, lesbians and gays supporting miners / immigrants, Queen Zena Davine Zee, Nim Ralph 13:30 – 14: 30
      • Discussions: hostile surroundings – who’s chargeable for the Windrush activist, Gary Younge, Joint Council for Immigrant Welfare, Laura Clarke, John Harris 12:00 – 13:00

      Saturday

      • KT Tunstall 21:00 – 22:00
      • Sam Fender 19:30 – 20:30
      • Stella Donnelly 18:00 – 19:00
      • Burning Wooden at 17:00 – 17:30
      • Radical Round Up: Billy Bragg, Josh O Keefe Lily Bud 15:00 – 16:30
      • Discussions: Learn how to save our planet Caroline Lucas Mp, Fracking Nanas, Clive Lewis MP, faculty staff, Minnie Rahman, John Harris 13:30 – 14:30
      • Discussions: Brexit – How we put Britain back in Lisa Nandy Mp, Anand Menon, John Domokos, Faiza Shaheen, John Harin Rush 12:00 – 13:00

      Sunday

      • Incredible Negrito 21:00 – 22:00
      • Alger 19:30 – 20:30
      • Fontaines dc 18:00 – 19:00
      • Queen Zee 17:00 – 17:30
      • Radical rounding; Billy Bragg, Geoff Berner, Arlo Parks, Hussain Manawer 15:00 – 16:30
      • Discussions: Life Edge – The Future of Work with Emiliano Mellino, Tuc, Putting Ucl Cleaner, Ros Wynne Jones 13:30 – 14: 30 [19659015] Discussions: How to withstand hate hopes, hoping not to hate, Dr. Faiza Shaheen, Amos Schonfield, Magid Magid, Reni Eddo-Lodge 12:00 – 13:00

      KT Tunstall titled left-field stage on Saturday (Getty Pictures)

      iNews logo